JamNewsImage06584754

کد خبر : 94422

تاریخ انتشار : ۱۰:۲۵ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۱۱/۴

اطمینان خاطر جان‌کری به سران آل‌سعود؛

در رویارویی با ایران، کنار متحدان عرب ایستاده‌ایم

«آمریکا بار دیگر تاکید کرد که در رویارویی با ایران، در کنار متحدان عرب خود ایستاده است …»

به گزارش گفتمان، جان کری وزیر خارجه آمریکا در سفر به ریاض تلاش کرده نگرانی سران آل سعود درباره ایران را کاهش داده و بر اتحاد محکم واشنگتن با این کشور پادشاهی تاکید ورزد.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه الجزیره قطر (Aljazeera) با اعلام این خبر نوشت: آمریکا بار دیگر تاکید کرد که در رویارویی با ایران، در کنار متحدان عرب خود ایستاده است.

براساس این گزارش، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در خلال دیدار از عربستان به دنبال کاهش نگرانی متحدان عرب حاشیه خلیج [فارس] از گرم شدن ظاهری روابط واشنگتن و تهران بوده است.

الجزیره افزود: “جان کری” روز شنبه در ریاض و پس از دیدار با “عادل الجبیر”، همتای سعودی خود و دیگر وزاری خارجه از شش کشور عضور شورای همکاری خلیج [فارس] در این باره صحبت کرد.

وی همچنین رایزنی هایی را با “ملک سلمان” پادشاه عربستان و “محمد بن سلمان” جانشین ولیعهد که سمت وزارت دفاع این کشور را نیز برعهده دارد، انجام داد.

جان کری گفت: ایالات متحده همچنان درباره برخی فعالیت های ایران در دیگر کشورها به ویژه حمایت تهران از گروه های تروریستی مانند حزب الله نگران است.

مقامات غربی، گروه های مقاومت در منطقه مانند حماس و حزب الله را به دلیل تن ندادن به اشغالگری صهیونیست ها، “تروریست” می خوانند.

در ادامه این گزارش آمده است: عربستان سعودی و همسایگانش در خلیج [فارس] احساس می کنند که آمریکا خود را در منطقه درگیر نمی کند و از فقدان حضور فعال واشنگتن ناراحت هستند.

الجزیره نوشت: آن ها بویژه در رویارویی با آنچه “مداخله ایران در یمن، سوریه، لبنان و دیگر مناطق” می دانند، انتظار حضور و مقابله پررنگ تری را از سوی واشنگتن دارند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص (Haaretz) نیز در این باره می نویسد: وزیر امور خارجه آمریکا گفت که حزب‌الله هشتادهزار فروند موشک در اختیار دارد و قسمت اعظمی از آن ها توسط ایران تامین شده است.

براساس این گزارش، کری همچنین برای برطرف کردن نگرانی‌ سران کشورهای عربی درباره ایران مدعی شد: من فکر نمی‌کنم ایران و آمریکا به هم نزدیک شوند. ایران هنوز هم اولین دولت حامی تروریسم در دنیاست.

 منبع:جام نیوز


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت