IMG11405474

کد خبر : 98309

تاریخ انتشار : ۸:۵۴ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۴/۱۱/۲۳

حنانه ۷ ساله، حافظ کل قرآن/شیــرین چون‌آیه‌های قرآن

از همان ابتدای دیدارمان مبهوت استعداد و توان او شدم. باورم نمی‌شد دختری ۷ ساله، با صوت و کلامی دلنشین تمام آیات قرآن مجید را از حفظ است، اما «حنانه خلفی» با کلام شیوا و زیبایش و بیان آیات قرآن با تمام وجودش، نگرشی دیگر از توان کودکان در من ایجاد کرد.

گفتمان ما | از همان ابتدای دیدارمان مبهوت استعداد و توان او شدم. باورم نمی‌شد دختری ۷ ساله، با صوت و کلامی دلنشین تمام آیات قرآن مجید را از حفظ است، اما «حنانه خلفی» با کلام شیوا و زیبایش و بیان آیات قرآن با تمام وجودش، نگرشی دیگر از توان کودکان در من ایجاد کرد.

صوت زیبای قران خواندن حنانه را اینجا بشنوید

از همان ابتدای دیدارمان مبهوت استعداد و توان او شدم. باورم نمی‌شد دختری ۷ ساله، با صوت و کلامی دلنشین تمام آیات قرآن مجید را از حفظ است، اما «حنانه خلفی» با کلام شیوا و زیبایش و بیان آیات قرآن با تمام وجودش، نگرشی دیگر از توان کودکان در من ایجاد کرد. حنانه عضوی از خانواده‌ای ۵ نفره است که به همراه پدر و مادرش در محله گلستان زندگی می‌کنند، خانواده‌ای که ۳ نفر از فرزندان آن، حافظ کل قرآن مجید هستند و لحظه‌لحظه زندگی‌شان مأنوس با کلام خداست و این انس با قرآن حاصل تلاش‌های پدرومادری مهربان و سختکوش است. این هفته به دیدار خانواده خلفی رفته‌ایم و علاوه بر گپ‌وگفت با کوچک‌ترین عضو این خانواده که در جشنواره شمسه امسال، توانست مقام برتر استان را برای منطقه ما کسب کند، پای صحبت‌های والدین او نیز نشستیم تا از راز و رمز این زندگی قرآنی برای ما و شما بگویند.

فقط مقام اول
«فضای خانه‌مان همیشه قرآنی است و من از کودکی با این آیات رشد کرده‌ام. ۵ ساله که شدم، آموزش قرآن را آغاز کردم و توانستم در مدت چند ماه، ۲۰ جزء قرآن را از بر شوم.» حنانه در همان ۵ سالگی در مسابقه شکوفه‌ها که مختص کودکان زیر ۱۶ سال است شرکت می‌کند و در حفظ ۵ جزء قرآن، مقام اول را به‌دست می‌آورد. پس از مدتی هم در دوره پیشرفته ۲۰ جزء شرکت و آنجا هم مقام اول را کسب می‌کند: «خدا را شکر می‌کنم که می‌توانم قرآن را از حفظ بخوانم و از پدرومادرم ممنونم که این آیات الهی را به من آموختند.»

تمرین‌های ۶ ساعته
اما حالا و پس از گذشت ۲ سال، حنانه در ۷ سالگی کل قرآن را حفظ است و در حال حاضر روی ترجمه قرآن کار می‌کند. او که به تازگی در جشنواره‌ شمسه، مقام اول رشته قرآن را کسب کرده است، درباره نحوه حفظ آیات قرآنی توضیح می‌دهد: «پدرم هر روز آیاتی را که باید حفظ می‌کردم برایم مشخص می‌کرد و پس از آن به‌ مدت ۶ ساعت تلاوت قرآن را تمرین می‌کردم. ۲ ساعت ابتدایی را به حفظ آیات جدید اختصاص می‌دادم و ۴ ساعت دیگر را مشغول مرور سوره‌های قبلی بودم.» زمان حفظ قرآن بستگی به استعداد هر کسی دارد و در این میان و طبق گفته پدرومادر حنانه، او استعداد بی‌نظیری در حفظ آیات قرآن دارد و در این مدت، روزی یک صفحه از کلام‌ وحی را از بر می‌کرده است. حنانه درباره روش حفظ قرآن می‌گوید: «من از قلم‌های قرآنی برای حفظ کردن استفاده می‌کردم. به این صورت که قلم‌های قرآنی را روی آیه قرار می‌دادم و بعد از ۴ ـ ۵ بار گوش دادن و همخوانی آن را حفظ می‌کردم. بعد آیه دوم را حفظ می‌کردم و دوباره از آیه اول می‌خواندم. وقتی صفحه تمام می‌شد اول آیه‌ها را از اول و آخر و برعکس از حفظ می‌گفتم.»

از نگاه پدر

تجربه خوبی داشتیم

«حنانه ۲ خواهر و یک برادر دارد که همه‌ ازدواج کرده‌اند و او تنها فرزند حاضر در خانه است و به‌همین دلیل وقت بیشتری را برای آموزش او صرف کرده‌ایم.» مصطفی خلفی، پدر حافظ قرآن منطقه با بیان این مطلب می‌گوید: «تنها پسرمان در مقطع راهنمایی بود که قرآن را حفظ کرد و دختر دوم‌مان هم توانست در دوران دبیرستان، کلام وحی را از بر شود. به‌همین دلیل تجربه خوبی در بخش آموزش قرآن کسب کرده بودیم و سعی کردیم از وقتی حنانه خیلی کوچک بود، او را با آیات قرآن بیشتر انس دهیم و شرایطی را ایجاد کنیم تا زودتر قرآن را فرا بگیرد. زیرا طبق اظهارنظر کارشناسان کودک، توان خردسالان در حفظ آیات قرآن بیشتر از نوجوانان و جوانان است.»

عهد والدین
«کودکی مناسب‌ترین دوره برای برنامه‌ریزی و یادگیری است. حنانه از بدو تولد به جای لالایی با آیات قرآن خوابش می‌برد. برایش بالشت‌های قرآنی تهیه کرده‌ بودیم که از داخل آنها آیات پخش می‌شد و این‌گونه گوش‌هایش را به کلام خداوند عادت دادیم.» پدر حنانه که خود بازنشسته آموزش‌وپرورش است در ادامه می‌گوید: «در ۳ سالگی چون سوره‌های کوچک را گوش داده بود، می‌خواند. ما سوره‌های کوچکی را که یاد گرفته بود تا ۴ سالگی تکمیل کردیم. از ۴ سالگی او را در مؤسسه جامعه القرآن ثبت‌نام کردیم و بعد از یک سال تمرین با استادان آنجا، تا ۵ سالگی روخوانی و روان‌خوانی‌اش را تکمیل کرد. آنها به ما گفتند او از استعداد خاصی برخوردار است و با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند نتیجه خوبی بگیرد. از‌‌ همان موقع بود که ما این موضوع را جدی گرفتیم و به همراه مادرش عهد کردیم به‌طور جدی حفظ قرآن را با او آغاز کنیم.»

آموزش اهالی در آینده‌ای نزدیک
مصطفی خلفی می‌گوید: «درحال حاضر پیشنهاد‌هایی از سوی اهالی برای برگزاری و تأسیس مؤسسه آموزش قرآن به ما شده است، اما در حال حاضر من و مادرش به دلیل تمرکز روی ترجمه حنانه، این کار را به فرصتی مناسب‌تر در آینده موکول کرده‌ایم. یکی از اهداف اصلی‌مان تشویق دیگر اعضای محله به حفظ کردن و خواندن صحیح قرآن است.»

از نگاه مادر

تلاش، نظم و عبادت

«ما نزد قاریان و استادان شناخته‌ شده‌ای مثل استاد سبزعلی و استاد طوسی می‌رفتیم و غیر از تمریناتی که در خانه می‌کردیم، مدام حنانه را به محل قرآنی می‌بردیم. این باعث می‌شد تا پیشرفت کارش توسط این استادان بررسی شود و حرف‌های آنها به ما خیلی کمک می‌کرد. به نظرم استاد خوب یکی از عوامل موفقیت حنانه بود.» زهرا خلفی در ادامه می‌گوید: من بیشتر روز‌ها با حنانه ۳ـ ۴ ساعت کار می‌کردم. اوایلش کمی سخت بود ولی بعد که ادامه پیدا کرد برای خودم هم لذت‌بخش بود.» ‌مادر حنانه تلاش را راز اصلی موفقیت حنانه عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: «بدون زحمت هیچ‌کاری امکان‌پذیر نیست. خداوند در قرآن می‌فرماید: «پیروزی از آنِ انسان نیست، مگر با تلاش و کوشش. ما از روز اول عهد کردیم که دخترمان روزی یک صفحه از قرآن را حفظ کند و اگر هر روزی را عقب می‌افتادیم جبران می‌کردیم. این نظم و تلاش و کوشش باعث شد که حالا حنانه حافظ کل قرآن مجید باشد.»

دیدار با رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری
مصطفی خلفی می‌گوید: «۲۷ آبان امسال خداوند قسمت کرد و در یک ملاقات خصوصی خدمت حضرت آقا رفتیم. حنانه در حضور رهبر معظم انقلاب آیاتی از قرآن را خواند و ایشان هم از صوت و لحن حنانه تعریف کردند و اجازه فرمودند که مجموعه کامل سوره‌های قرآن با صدای حنانه ضبط و منتشر شود و در اختیار عموم مردم قرار بگیرد.» خلفی در ادامه درباره دیدار حافظ قرآن منطقه ما با دکتر روحانی می‌گوید: «نزدیک عید سال گذشته، با دکتر روحانی دیدار کردیم. رئیس‌جمهوری بعد از شنیدن آیات قرآن از زبان حنانه، او را تشویق کردند و هدیه‌ای به او دادند.»

منبع: همشهری محله


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت